Portland, OR 2020 Registration is NOW open

Registration is online and by snail mail.

Click here for printable workshop details
Click here for a printable quick list of the workshops

Monday Aug 17

Steampunk Pendulum Clock
9:00 - 4:30
Monday Aug 17

with Erin Keck

Birds Gone Wild
9:00 - 4:30
Monday Aug 17

with Leighanna Light

Nature’s Palette
9:00 - 4:30
Monday Aug 17

with Trish McKinney
(2 Spaces Remaining)

Felted Slippers
9:00 - 4:30
Monday Aug 17

with LeBrie Rich

Arte Povera
9:00 - 4:30
Monday Aug 17

with Susan Rossiter
(4 Spaces Remaining)

Mindful Offerings
9:00 - 4:30
Monday Aug 17

with Anni Schwabe

Wonky Sisters
9:00 - 4:30
Monday Aug 17

with Libby Williamson

Monday Eve Aug 17

Unique Steampunk Birds
6:30 - 9:30
Monday Eve Aug 17

with Erin Keck

Hand Dyed Embroidery Threads
6:30 - 9:30
Monday Eve Aug 17

with Helene Knott

You Should be Gellin'
6:30 - 9:30
Monday Eve Aug 17

with Trish McKinney
(5 Spaces Remaining)

Feathered Strokes
6:30 - 9:30
Monday Eve Aug 17

with Libby Williamson

Monday & Tuesday Aug 17/18

A Dyer's Sample Record Book
9:00 - 4:30
Monday & Tuesday Aug 17/18

with Lorri Scott
(4 Spaces Remaining)

Tuesday, Aug 18

Steampunk Journal
9:00 - 4:30
Tuesday, Aug 18

with Erin Keck

Ancient Icons
9:00 - 4:30
Tuesday, Aug 18

with Helene Knott

Rings, Caging Objects - Industrial Jewelry
9:00 - 4:30
Tuesday, Aug 18

with Susan Lenart-Kazmer
(1 Space Remaining)

Abstract Landscapes
9:00 - 4:30
Tuesday, Aug 18

with Jesse Reno

Flora & Fauna
9:00 - 4:30
Tuesday, Aug 18

with Anni Schwabe

Book Shrines
9:00 - 4:30
Tuesday, Aug 18

with Marilyn Stablein

Tuesday & Tuesday Eve Aug 18

Magical Beasties Tour
9:00 - 4:30 & 6:30 - 9:30
Tuesday & Tuesday Eve Aug 18

with Helen Shafer Garcia
(2 Spaces Remaining)

Construction of an Art Book
9:00 - 4:30 & 6:30 - 9:30
Tuesday & Tuesday Eve Aug 18

with Leighanna Light

Mini Clay Quilts
9:00 - 4:30 & 6:30 - 9:30
Tuesday & Tuesday Eve Aug 18
CLASS FULL — Get On Waiting List  

with Laurie Mika

Tuesday Eve Aug 18

Gel Print Binder Journal
6:30 - 9:30
Tuesday Eve Aug 18

with Ingrid Dijkers

Barnyard or Hollywood Babies
6:30 - 9:30
Tuesday Eve Aug 18

with Erin Keck

Fabric Feathers
6:30 - 9:30
Tuesday Eve Aug 18

with Helene Knott

Tuesday & Wednesday Aug 18/19

Sacred Vestment Collage
9:00 - 4:30
Tuesday & Wednesday Aug 18/19

with Kate Thompson

Wednesday Aug 19

Spool Journal
9:00 - 4:30
Wednesday Aug 19

with Ingrid Dijkers

Lets Chime In
9:00 - 4:30
Wednesday Aug 19

with Erin Keck

Encrusted Hearts
9:00 - 4:30
Wednesday Aug 19
CLASS FULL — Get On Waiting List  

with Laurie Mika
(2 Spaces Remaining)

Collage Your Pet:
9:00 - 4:30
Wednesday Aug 19

with Susan Schenk
(1 Space Remaining)

Mist
9:00 - 4:30
Wednesday Aug 19

with Anni Schwabe

Embossed Metalic Book
9:00 - 4:30
Wednesday Aug 19

with Marilyn Stablein

Wishes In The Wind
9:00 - 4:30
Wednesday Aug 19

with Libby Williamson

Wednesday Eve Aug 19

3 Dimensional Fabric Pebbles
6:30 - 9:30
Wednesday Eve Aug 19

with Helene Knott

Felted Penguins
6:30 - 8:30
Wednesday Eve Aug 19

with LeBrie Rich

Happy Hour Scribble Flowers
6:30 - 9:30
Wednesday Eve Aug 19

with Susan Rossiter
(3 Spaces Remaining)

Opal Inlay Pendants
6:30 - 9:30
Wednesday Eve Aug 19

with Erin Keck

Wednesday & Thursday Aug 19/20

Magical Oil Portraits
9:00 - 4:30
Wednesday & Thursday Aug 19/20

with Jenny Doh

Surface Design on Metal & Paper for Bookmaking and Beyond
9:00 - 4:30
Wednesday & Thursday Aug 19/20

with Leighanna Light
(3 Spaces Remaining)

Natures Bounty Eco Printing
9:00 - 4:30
Wednesday & Thursday Aug 19/20

with Trish McKinney
(5 Spaces Remaining)

Thursday Aug 20

Mark Making: Building Blocks and Finishing Touches
9:00 - 4:30
Thursday Aug 20

with Clarissa Callesen
(1 Space Remaining)

The Chimera Codex
9:00 - 4:30
Thursday Aug 20

with Ingrid Dijkers

Forgotten Places
9:00 - 4:30
Thursday Aug 20

with Deb Prewitt

Thursday Eve Aug 20

Enchanting Kantha
6:30 - 9:30
Thursday Eve Aug 20

with Ruth Chandler

Pamphlet Journal
6:30 - 9:30
Thursday Eve Aug 20

with Ingrid Dijkers

The Watercolor Herbalist
6:30 - 9:30
Thursday Eve Aug 20

with Jacqueline Newbold
(2 Spaces Remaining)

Steampunk Fairy Dress Form
6:00 - 10:00
Thursday Eve Aug 20

with Candy Rosenberg

Gyotaku Fish Printing
6:30 - 9:30
Thursday Eve Aug 20

with Susan Rossiter

Thursday & Friday Aug 20/21

Bold Expressive Florals
9:00 - 4:30
Thursday & Friday Aug 20/21

with Donna Downey

Friday Aug 21

Bojagi Fusion
9:00 - 4:30
Friday Aug 21

with Lisa Chin

Crow Woman Talisman
9:00 - 4:30
Friday Aug 21

with Helene Knott

Mixed Media Gardenscape
9:00 - 4:30
Friday Aug 21

with Deb Prewitt

Chicken Painting for the Soul
9:00 - 4:30
Friday Aug 21

with Susan Rossiter
(1 Space Remaining)

Gouach Portrait Painting
9:00 - 4:30
Friday Aug 21

with Jenny Doh

Friday & Saturday August 21 & 22

Geologic Abstracts
9:00 - 4:30
Friday & Saturday August 21 & 22
CLASS FULL — Get On Waiting List  

with Carol Nelson

Wabi Sabi, Boro and Collage
9:00 - 4:30
Friday & Saturday August 21 & 22

with Donna Watson

Saturday Aug 22

Bohemian Woven Quilt
9:00 - 4:30
Saturday Aug 22

with Ruth Chandler

Beautiful Bezels
9:00 - 4:30
Saturday Aug 22

with Rochelle Gaukel

Inks & Doodle Flowers
9:00 - 4:30
Saturday Aug 22

with Deb Prewitt

Mid Century Modern
9:00 - 4:30
Saturday Aug 22

with Susan Rossiter

Saturday Eve Aug 22

Frankenbook
6:30 - 9:30
Saturday Eve Aug 22

with Nicole Austin

Fabric/Paper Beads
6:30 - 9:30
Saturday Eve Aug 22

with Helene Knott

Collage a Bird
6:30 - 9:30
Saturday Eve Aug 22

with Susan Schenk

Best Friends Sheep
6:30 - 9:30
Saturday Eve Aug 22

with LeBrie Rich

Saturday Eve & Sunday Eve Aug 22/23

Modern Hand Stitching
6:30 - 9:30
Saturday Eve & Sunday Eve Aug 22/23

with Ruth Chandler
(4 Spaces Remaining)

Saturday Eve & Sunday Aug 22/23

Its YOUR Bag!
6:30 - 9:30 & 9:00 - 4:30
Saturday Eve & Sunday Aug 22/23

with

Saturday & Sunday Aug 22/23

The Abstract Figure
9:00 - 4:30
Saturday & Sunday Aug 22/23

with Donna Downey

2nd Star to the Right
9:00 - 4:30
Saturday & Sunday Aug 22/23

with Kristen Penrod

Saturday & Sunday Aug 22/23

CaPPS - Carve, Print, Paint and Sew
9:00 - 4:30
Saturday & Sunday Aug 22/23

with Lisa Chin

Saturday, Sunday, Monday Aug 22/23/24

Painting By Heart - 3 Day Acrylic
9:00 - 4:30
Saturday, Sunday, Monday Aug 22/23/24

with Jenny Doh

Freedom to Create - 3 Day Class
9:00 - 4:30
Saturday, Sunday, Monday Aug 22/23/24

with Jesse Reno
(4 Spaces Remaining)

Sunday Aug 23

Colors of Italy
9:00 - 4:30
Sunday Aug 23

with Jacqueline Newbold

Layer by Layer
9:00 - 4:30
Sunday Aug 23

with Eric Scott

Sunday AM Aug 23

Fabric & Paper Marbling
9:00 - 12:00
Sunday AM Aug 23

with Nicole Austin

Sunday AFT Aug 23

Altered Moleskine Journal
1:30 - 4:30
Sunday AFT Aug 23

with Nicole Austin

Sunday Eve Aug 23

Painted Shibori Silk or Scarves
6:30 - 9:30
Sunday Eve Aug 23

with Lisa Chin

Transitional Spaces
6:30 - 9:30
Sunday Eve Aug 23

with Eric Scott

Sunday & Monday Aug 23/24

Deconstructed Landscape Treasure Book
9:00 - 4:30
Sunday & Monday Aug 23/24

with Jill K Berry

Sainted Love Santos Doll
9:00 - 4:30
Sunday & Monday Aug 23/24

with Rochelle Gaukel

Marvelous Mixed Media 3D Techniques
9:00 - 4:30
Sunday & Monday Aug 23/24

with Maria Grossbaum
(5 Spaces Remaining)

The Paper Landscape
9:00 - 4:30
Sunday & Monday Aug 23/24

with Carol Nelson

The Amazing Dremel - 2 Day Class
9:00 - 4:30
Sunday & Monday Aug 23/24

with Jill Timm
(1 Space Remaining)

Monday Aug 24

Fabrications – Reconstructed Fabric Lace
9:00 - 4:30
Monday Aug 24

with Helene Knott
(2 Spaces Remaining)

Creative Prayer Book
9:00 - 4:30
Monday Aug 24

with Eric Scott

Proud Sponsors for Art & Soul

For your convenience, you may pre-order your materials for classes! Your materials will be waiting for you at the retreat. And you can always purchase additional materials at the retreat.

Artistic Artifacts

Artistic Artifacts is our onsite store and sponsor for Virginia Beach Retreats.
Visit Artistic Artifacts...

Collage

Collage is our onsite store and sponsor for Portland, OR Retreats.
Visit Collage...